Két héten belül megállapodhatnak az EU közös hitelfelvételéről

Két héten belül megállapodhatnak az EU közös hitelfelvételéről

Az Európai Bizottság által márciusban bemutatott újrafegyverkezési terv egyik kulcseleméről születhet döntés már május vége előtt, ami megalapozná a szövetség védelmi képességeinek maximális kiterjesztését. A tervek szerint 2030-ra el kell érni azt az elrettentőképességi szintet, ami nem csak a kontinens biztonságát garantálná, hanem a geopolitikai státuszát is felemelné, ehhez pedig elengedhetetlen alapot szolgál a közös kötvénykibocsátással előteremthető 150 milliárd eurós fegyverkezési alap.

Odavág a magyar és régiós GDP-növekedésnek Trump vámlépése, de Kína felől nagyobb ütés is jöhet

Odavág a magyar és régiós GDP-növekedésnek Trump vámlépése, de Kína felől nagyobb ütés is jöhet

Az S&P Global elemzése szerint Donald Trump amerikai elnök azon múlt heti jelzése, hogy 25%-os vámot vet ki az összes uniós importra, érdemben ronthatja Közép-Európa, benne Magyarország, növekedési kilátásait, különösen a német autóiparon keresztül, és ez a helyzet súlyosbíthatja a régóta hangoztatott költségvetési kihívásokat is - vázolta a neves elemzőház a Reutersnek küldött válaszaiban. Ezzel párhuzamosan a Capital Economics feltörekvő piaci szakértője is megszólalt, aki azt emelte ki, hogy a Trump-lépés a régiós országok GDP-jét átlagosan 0,5%-ponttal ronthatja, de mivel a nagy német autógyártók több autót adnak el Kínában, mint az Egyesült Államokban, így a kínai gazdaság felőli esetleges negatív hatás akár nagyobb lehet, mint az amerikai vámlépés hatása.

Nem kell félni Donald Trump második elnökségétől, de a forintnak nem tesz jót

Nem kell félni Donald Trump második elnökségétől, de a forintnak nem tesz jót

Sok lényeges különbség lehet az első és a második Trump-kormányzat között, ami a kisebb meglepetésfaktrorból, az eltérő gazdasági helyzetből, valamint a lojálisabb, de technokrata kabinetből fakad - véli az Amundi vagyonkezelő cég, amely az amerikai elnökválasztás eredményének követkeményeiről szóló elemzését ismertette egy sajtótájákoztatón.

Bank of America: ha a gazdaságpolitika nem kapcsol, csak a drasztikus kamatemelés mentheti meg a forintot

Bank of America: ha a gazdaságpolitika nem kapcsol, csak a drasztikus kamatemelés mentheti meg a forintot

Magyarországról szóló elemzést tett közzé a Bank of America, amely úgy kezdődik, hogy a nyugati befektetők egy része Európa Brazíliájaként tekint Magyarországra. Szerintük az összehasonlítás nem helytálló, Magyarországnak ugyanis erősebbek a fundamentumai, a piac viszont a gazdaságpolitika hitelessége miatt aggódik. Donald Trump amerikai elnökké választása nem tesz jót a forintnak, Magyarországot érintené ugyanis legsúlyosabban, ha az amerikai kormány vámokat emelne. Szerintük ha a magyar gazdaságpolitika hitelessége nem áll helyre, akkor csak a drasztikus kamatemelés mentheti meg a forintot, amely enélkül akár 430-ig is gyengülhet.

Igazából CSOK Mínusz a CSOK Plusz?

Igazából CSOK Mínusz a CSOK Plusz?

Már meghallgatható a Portfolio Checklist pénteki adása. A műsor első részében a CSOK Plusz részletszabályairól volt szó, valamint arról a vélekedésről, hogy a jelenlegi 50 milliós támogatási összeg valóban kevesebbet ér-e, mint az eredeti CSOK 10+10 milliója 2016-ban. Palkó Istvánnal, a Portfolio vezető pénzügyi elemzőjével beszéltünk arról is, hogy milyen élethelyzetekben érhet kevesebbet a 2024-es összeg. A második blokkban a költségvetés volt a téma azon belül is az elmaradó áfabevételek, amelyek azt jelzik, hogy a fogyasztás nem úgy alakul, ahogy azt a kormány remélte. Erről Csiki Gergelyt, a Portfolio lapigazgatóját, makroelemzőjét kérdeztük.

Drámai visszatérését ünnepli Robert Fico: de már az első percektől nagyon nehéz dolga lesz

Drámai visszatérését ünnepli Robert Fico: de már az első percektől nagyon nehéz dolga lesz

A Robert Fico vezette Smer természetes szövetségeseivel alakíthat kormányt, a hárompárti koalíciónak stabil parlamenti többsége lesz. A politikai stabilitásra szükség is van az elmúlt évek kaotikus viszonyai után: az előző kormánynak a folyamatos politikai harcok miatt esélye sem volt átfogó gazdaságszerkezeti beavatkozásokra, noha Szlovákiának közismerten erre volt szüksége. Fico kormányának két komoly nehézséggel kell szembenéznie: az egyik a költségvetés nagyra duzzadt hiánya, a másik a reálgazdaság gyengélkedése. A költségvetési hiány problémáját – a beígért költekezés ellenére – vélhetően pragmatikusan kezeli majd a kormány, a szükséges mély reformok megvalósítása ugyanakkor kérdéses, mélyreható és népszerűtlen gazdaságpolitikai lépésektől ugyanis a Fico vezette Smer korábbi, 12 éves kormányzása idején végig ódzkodott, és az is kérdés, hogy erős választási ígéretei mennyire kötik meg a kezét.

Tényleg nagy a baj a költségvetéssel, utoljára 2006-ban történt ilyen

Tényleg nagy a baj a költségvetéssel, utoljára 2006-ban történt ilyen

A kormányzati szektor kedd reggel megjelent első negyedéves adatai is alátámasztják, amire már hónapok óta figyelmeztettünk cikkeinkben a költségvetés pénzforgalmi adatai alapján: nagyon rossz állapotban van idén a büdzsé. Az első három hónapban a GDP arányában 9,8% volt a hiány. A kumulált folyamatok is kellemetlen trendről tanúskodnak.

Nem tágít a kormány, a rizikós utat választja

Nem tágít a kormány, a rizikós utat választja

Annak ellenére, hogy a 2023-as költségvetés tervezésekor egyáltalán nem volt előnyös a büdzsé korai elfogadása és közben jelentős bizonytalanságok övezik a magyar gazdaságot, a kormány nem tántorít: május végéig elkészíti a 2024-es költségvetést. Vagyis a következő két hétben kiderül, hogy a kormány hogyan kezeli az egyre csak tornyosuló kihívásokat. Az első fontos "könnyítő" lépést már megtette: pár hete megemelte a jövő évre vállalt hiánycélt.

Brutális mértékben kiköltekezett a magyar állam

Brutális mértékben kiköltekezett a magyar állam

Az MNB hétfő reggel közölt, pénzügyi számlák előzetes adatai szerint az államháztartás finanszírozási hiánya 2022-ben 6,1% volt a GDP arányában, a jegybank ugyanakkor fontosnak tartotta kiemelni azt is az adatközlés során, hogy az Eximbank egyenlege nélkül -6,3% lett az egyenleg. Az utolsó három hónapban a kormány megint elképesztő mértékben megnyomta a pénzszóró gombot (igaz, ennek technikai okai is voltak): a GDP arányában 13,4%-os hiányt termelt az államháztartás.

Az év, amikor az alkoholista magyar állam elvonóra ment

Az év, amikor az alkoholista magyar állam elvonóra ment

Az idei választási évvel visszatért Magyarországra a költségvetés politikai ciklikussága. A szavazás előtti durva kiköltekezést kényszerű kiigazító lépések követik, további alkalmazkodásra kényszerítve az amúgy is sokkokkal küszködő gazdasági szereplőket. Ráadásul a közvélekedéssel ellentétben a költségvetés nehéz helyzetét sokkal inkább a fegyelem látványos lazulása, mintsem a külső okokra visszavezethető rendkívüli kiadások magyarázzák. Ha még mélyebben megnézzük, a magyar állam a 2010-es évek második felében már visszacsúszott a fiskális alkoholizmusba, az elvonóra pedig csak a 2022-es választások után vonult be.

A brutális GDP-növekedés miatt a tervezettnél is kisebb lett a költségvetés hiánya

A brutális GDP-növekedés miatt a tervezettnél is kisebb lett a költségvetés hiánya

A GDP arányában 6,8% volt a költségvetés hiánya 2021-ben, ami lényegesen jobb, mint a 7,5%-ra módosított hiánycél. Közben az államadósság 76,8%-ra csökkent, ami szintén sokkal jobb, mint a tavaly év végi pénzügyminisztériumi előrejelzésben szereplő 79,9%-os érték. Mindkét mutató a sokkal magasabb GDP-növekedéssel függ össze. Ami talán még ennél is érdekesebb: a tavalyi negyedéves adatok esetében találunk furcsa felülvizsgálatokat.

Ők nagyon fontosak a magyar kormánynak

Ők nagyon fontosak a magyar kormánynak

Hatalmas költségvetési többletbevétel gazdagította az államot 2021-ben a vártnál jobb gazdasági teljesítménynek köszönhetően, azonban még így is méretes deficit jött össze. Ez pedig a kiadások elszállásával függ össze. Cikkünkben részletesen bemutatjuk, hogy melyek azok a kiadás sorok, ahol lényegében nem számított a pénz.

Extrém módon kiköltekezett az állam, de mégis miből?

Extrém módon kiköltekezett az állam, de mégis miből?

Rendkívüli év volt a 2021-es: az állam több mint 5000 milliárd forinttal nyújtózkodott túl a bevételein, amelyek valósággal felrobbantak az eredeti tervekhez képest, hiszen soha nem látott növekedést produkált a gazdaság tavaly. A kormány azonban könnyedén elköltötte az év közben keletkező plusz összegeket, sőt. Cikkünk első részében azt mutatjuk be, hogy mégis honnan volt ennyi pénz az államkasszában.

Leminősíthetik az Egyesült Államokat! - Kemény figyelmeztetést kaptak a Fitch-től

Leminősíthetik az Egyesült Államokat! - Kemény figyelmeztetést kaptak a Fitch-től

Az Amerikai Egyesült Államok a költségvetés és az államadósság körüli politikai harccal "AAA" adósbesorolásának elvesztését kockáztatja - figyelmeztet a Fitch. A hitelminősítő szerint kezdeni kell valamit az egyre jobban elszálló költségvetési hiánnyal és a növekvő államadóssággal, illetve azzal a lehetetlen rendszerrel, ahogy az államadósság-szabályt kezelik az amerikai döntéshozók, máskülönben indokolatlanná válhat az USA legmagasabb lehetséges szuverén adósbesorolásának fenntartása. Legutóbb pánikot okozott a piacokon, amikor 2011 augusztusában az S&P hitelminősítő váratlanul elvette az Egyesült Államoktól a tripla-A besorolást, a Fitch részéről egy ilyen lépésnek valószínűleg hasonlóan súlyos következményei lennének.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Végzetes háború törhet ki az USA és Kína között - Pillanatokon belül hatalmas fordulatra lesz szükség Magyarországon
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.